Klimatyzatory stają się coraz popularniejsze. Warto korzystać z nich nie tylko latem. Nowoczesne klimatyzatory są dostosowane do pracy w zarówno wysokich, jak i niskich temperaturach. Można z nich korzystać, gdy na polu jest minusowa temperatura, ponieważ obecnie wyposażone są w zawór przełączający urządzenie w tryb pompy ciepła. Coraz więcej klimatyzatorów pozwala na ogrzewanie pomieszczeń w temperaturze nawet poniżej -15°C.

Czy klimatyzacja nadaje się do stosowania zimą?

Klimatyzatory z funkcją grzania

Klimatyzatory kojarzą się głównie z chłodzeniem w upalne dni, jednak nie jest to ich jedyna funkcja. Urządzenia te mogą również pełnić funkcję grzewczą. W ten sposób klimatyzator może być dodatkowym źródłem ciepła. Jako jedyne ogrzewanie pomieszczenia spełni się świetnie w porach przejściowych, czyli jesienią i wiosną, a także w bardzo chłodne letnie wieczory, czy wyjątkowo ciepłe dni zimowe. W chłodne, ale nie bardzo zimne dni wykorzystanie klimatyzatora jest bardziej ekonomiczne niż stosowanie innych elektrycznych urządzeń grzewczych. W czasie zimy klimatyzator nie będzie w stanie ogrzać pomieszczeń wystarczająco, może służyć jako wspomaganie do ogrzewania mieszkania. Niezależnie od temperatury klimatyzator nadal może pełnić funkcję oczyszczania powietrza. 

 Oczyszczanie powietrza za pomocą klimatyzatora

Klimatyzatory dzięki zaawansowanym filtrom, unieszkodliwiającym i usuwającym bakterie, wirusy, alergeny, kurz i pleśń pomagają uzyskiwać czyste powietrze, co jest szczególnie ważne dla alergików. Warto korzystać z tej funkcji cały rok i w mroźne dni cieszyć się czystym powietrzem.
Zima jest czasem, w którym znacznie rzadziej otwiera się okna ze względu na obawę przed utratą ciepła z mieszkania. Wietrzenie jest nieprzyjemne, szczególnie jeśli w jego trakcie przebywa się w pomieszczeniu. Dodatkowym problemem mogą być zanieczyszczenia w postaci dymu i spalin unoszące się w powietrzu na zewnątrz. Z kolei niewentylowane pomieszczenia stają się duszne i przebywanie w nich może być nieprzyjemne. Dzięki klimatyzatorowi można uniknąć wychładzania pomieszczenia, jednocześnie ciesząc się świeżym powietrzem.