Ogrzewanie pomieszczeń to bardzo ważna kwestia dla właścicieli domów. Jest to duża część kosztów związanych z użytkowaniem budynku. Jednocześnie ogrzewanie często przyczynia się do wytwarzania szkodliwych substancji, przez które powstaje smog. Pompa ciepła pozwala w sposób efektywny wykorzystywać odnawialną energię. Dzięki temu umożliwia uzyskanie ogrzewania, które jest dobre dla użytkowników i środowiska.

Dlaczego pompy ciepła uchodzą za rozwiązanie przyjazne środowisku?

W jaki sposób działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem służącym do ogrzewania domu. Pompy nie produkują ciepła, a czerpią je z naturalnych źródeł. Urządzenie to pobiera ciepło z otoczenia np. z powietrza, w efekcie wychładza źródło, czyli w tym przypadku powietrze na zewnątrz, a ogrzewa pomieszczenia domu. Z tego powodu pompa nie potrzebuje paliwa, a jedynie prąd, który napędza sprężarkę. Ilość energii cieplnej, którą pompa dostarcza do pomieszczeń, znacznie przewyższa ilość prądu zużywanego przez urządzenie. Dzięki temu jest bardziej opłacalna i ekologiczna niż inne sposoby ogrzewania. Pompa ciepła na powietrze jest najskuteczniejsza, gdy temperatura na zewnątrz jest w okolicy 0°C, czy na niedużym minusie, a więc przez większość zimy w Polsce.

Dlaczego pompy ciepła są ekologiczne?

Pompy ciepła pracują w sposób, który jest nieszkodliwy dla środowiska naturalnego i dla człowieka. Nie produkują żadnych substancji ubocznych, takich jak dym czy popiół.
Pompy ciepła wypadają nieporównywalnie lepiej w zestawieniu z kotłami na węgiel, drewno, czy olej opałowy. Korzystanie z pomp ciepła w Krakowie czy Katowicach jest skutecznym sposobem na poprawienie jakości powietrza. Pompy ciepła nie produkują pyłów PM2.5 i PM10, czyli pyłów zawieszonych w powietrzu, które są głównym składnikiem smogu. Pyły te powodują choroby układu krążenia i płuc. Poza tym pompy ciepła są bezpieczne dla użytkowników, ponieważ nie narażają na emisję śmiertelnie niebezpiecznego tlenku węgla. Ostatnią kwestią, w której pompy ciepła przodują, jest generowanie niewielkiej ilości dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla prowadzi do efektu cieplarnianego i kluczowe jest ograniczanie wytwarzania go.