Czyste powietrze we wnętrzach jest bardzo ważne. Szczególnie istotne jest w miejscach, w których na zewnątrz w powietrzu znajduje się smog, czy dym. Czyste powietrze jest również bardzo istotne dla alergików. Do wyboru są urządzenia przeznaczone jedynie do oczyszczania, ale także również takie, które poza filtrowaniem powietrza mogą wpływać na temperaturę w pomieszczeniach.

Jak dbać o czystość powietrza w domowych wnętrzach?

W jaki sposób działają oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacze powietrza jak sama nazwa wskazuje, służą do oczyszczania powietrza ze wszelkich szkodliwych substancji. Są wyposażone w 3 warstwy filtrów, zatrzymujących różne rodzaje zanieczyszczeń. Filtr wstępny usuwa duże cząstki widoczne gołym okiem, takie jak kurz czy sierść zwierząt. Filtr węglowy ma na celu usunięcie formaldehydu. Filtr HEPA zatrzymuje zanieczyszczenia niewidoczne gołym okiem, czyli bakterie, pyłki, dym oraz roztocza. Urządzenia po ok. 2 godzinach pracy są w stanie oczyścić powietrze w 96% z pyłów, które tworzą smog. Ogólna skuteczność filtracji w oczyszczaczach powietrza to 99,99%, co sprawia, że niezależnie od stopnia zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz, powietrze w pomieszczeniach jest bardzo dobrej jakości.

Cechy rekuperatorów i klimatyzatorów

Oczyszczacze powietrza nie są jedynymi urządzeniami, które mogą oczyszczać powietrze w domu. Są jednak najlepszym rozwiązaniem, gdy mieszka się w budynku wyposażonym w wentylację grawitacyjną oraz gdy nie potrzebuje się lub nie ma możliwości zainstalowania innych typów urządzeń, takich jak rekuperatory, lub klimatyzacja.

Rekuperatory to urządzenia służące do cyrkulacji powietrza i odzyskiwania ciepła. Są też wyposażone w specjalistyczne filtry. Rekuperatory oczyszczają powietrze, które jest nawiewane do budynku.
Klimatyzatory mają funkcję chłodzenia, ogrzewania oraz filtrowania powietrza. Są tak samo dobrym wyborem dla alergików, jak oczyszczacze i rekuperatory. Filtry w klimatyzatorach podobnie jak te w oczyszczaczach wyłapują kurz, włókna, sierść, bakterie i alergeny. W przypadku posiadania rekuperatora lub klimatyzatora nie ma potrzeby kupowania oczyszczacza.