Klimatyzacja i wentylacja nie oznaczają tego samego, lecz czasem są zamiennie używane przez osoby nieposiadające odpowiedniej wiedzy. Błąd ten wynika z podobnego działania obu systemów. Przy czym wentylacja nie może zastąpić klimatyzacji, a klimatyzacja może zawierać w sobie funkcje wentylacji. Zastanawiasz się, czym dokładnie się one różnią? Odpowiedź znajdziesz w tym wpisie.

Klimatyzacja a wentylacja – dlaczego nie należy mylić tych pojęć?

Co to jest wentylacja?

Wentylacja oznacza obieg powietrza w taki sposób, że z zewnątrz dostaje się powietrze świeże, a stare i zużyte jest usuwane. W tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej nawiew odbywa się najczęściej od strony okien, drzwi i nawiewników, przez pomieszczenia wewnętrzne, w kierunku wylotu – kratki z  pionem i kanałami wentylacyjnymi. Jest to możliwe za pomocą ciągu i różnicy temperatur. Stąd też skuteczność wentylacji grawitacyjnej zależy od wielu czynników, np. pogody, konstrukcji budynku, szczelności drzwi i okien czy rozkładu pomieszczeń. Określona wymiana powietrza jest regulowana przez przepisy budowlane.

Działanie wentylacji grawitacyjnej można poprawić mechanicznymi urządzeniami, np. rekuperatorem czy wentylatorami montowanymi w kanałach wentylacyjnych. Taka instalacja zużywa prąd, jednak o wiele skuteczniej dostarcza świeże powietrze. Rekuperator ponadto zapewnia odzysk części ciepła, które jest bezpowrotnie tracone w tradycyjnym systemie wentylacji grawitacyjnej, a nawet mechanicznej. Chłodne powietrze zewnętrzne przepływa przez wymiennik i ogrzewa się od cieplejszego powietrza usuwanego z wewnątrz pomieszczenia, co powoduje zarówno oszczędności energii jak i poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach.

Co to jest klimatyzacja?

Klimatyzacja to zwykle urządzenie lub zestaw urządzeń, których głównym zadaniem jest obniżanie temperatury w danym pomieszczeniu. W swojej bardziej zaawansowanej formie klimatyzacja potrafi zapewnić także świeże powietrze z zewnątrz, pełną obróbkę cieplną i jakościową oraz jego usuwanie na zewnątrz. Są to jednak już systemy dużo droższe i stosowane w obiektach komercyjnych typu duże biurowce lub hotele. Współczesne najpopularniejsze klimatyzatory domowo-biurowe mają głównie takie funkcje jak :

  • chłodzenie powietrza,
  • osuszanie powietrza,
  • usuwanie alergenów i pyłków,
  • jonizacja,
  • poprawa jakości powietrza,
  • ogrzewanie wnętrz poprzez wykorzystanie funkcji pompy ciepła.

Na rynku jest wiele modeli, które różnią się dodatkowymi opcjami, poborem energii, wyglądem  czy sposobem montażu. Jeśli zależy ci na wysokiej wydajności, dokonaj wyboru urządzenia i jego instalacji na podstawie wiedzy fachowców, którzy zajmują się tym na co dzień.

Dlaczego wentylacji i klimatyzacji domowej nie można używać zamiennie?

Wentylacja wprowadza do wnętrza świeże powietrze. W ten sposób usuwa dwutlenek węgla, kurz, roztocza, pleśnie i zarodniki. Brak odpowiedniej wymiany wpływa na zwiększenie się wilgoci, co z kolei skutkuje problemami ze zdrowiem i pojawianiem się grzybów. Ten system ma jednak jedną poważną wadę – dostarcza powietrze z zewnątrz niezależnie od tego, jaka temperatura panuje na dworze. W ciepłe dni jest to powietrze ciepłe. Ochłodzić je można za pomocą klimatyzatorów pokojowo-biurowych typu split lub multisplit. Takie urządzenia poprawiają jakość powietrza wewnętrznego. Jednak nie dostarczają powietrza świeżego i nie usuwają zużytego, dlatego nie mogą być używane zamiast wentylacji.