Główne zadanie klimatyzatora to schładzanie lub ocieplanie powietrza. Poza tym klimatyzatory mają funkcję oczyszczania pomieszczenia z pyłów i drobnoustrojów. Jeśli o urządzenie dba się zgodnie z zaleceniami producenta, sprzęt ten służy długo i nie sprawia żadnych problemów. Są jednak sytuacje, gdy z klimatyzatora wydobywa się nieprzyjemny zapach. Jest to spowodowane nieprawidłową konserwacją sprzętu.

Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji – o czym to może świadczyć?

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach z klimatyzacji?

Każdy klimatyzator ma co najmniej jeden filtr, który służy do zatrzymywania zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. To sprawia, że po jakimś czasie w urządzeniu znajduje się duża ilość zanieczyszczeń. Im skuteczniej działa filtr, tym więcej kurzu, zarodników grzybów i pleśni oraz roztoczy znajduje się na nim. Zależnie od modelu klimatyzatora, filtry mogą być wymienne lub takie, które można czyścić.

Brzydki zapach z klimatyzatora oznacza obecność grzybów i bakterii. Sprawia to, że klimatyzator, zamiast czyścić powietrze, wtłacza do pomieszczenia szkodliwe drobnoustroje, które poza brzydkim zapachem mogą powodować infekcje płuc, zapalenia spojówek, czy katar. Systemy klimatyzacji w Krakowie, Katowicach, czy innych miastach, w których normy smogu są przekraczane, są szczególnie narażone na nagromadzanie się zanieczyszczeń na filtrach.

Co robić, aby przeciwdziałać powstawaniu brzydkiego zapachu z klimatyzacji?

Aby uniknąć powstawaniu brzydkiego zapachu, należy dbać o czystość klimatyzatora. Przed zakupem warto sprawdzić, czy filtry danego urządzenia można czyścić, czy jest konieczność ich wymieniania. Ma to bowiem wpływ na koszty eksploatacji. Niezależnie od tego, jaki rodzaj klimatyzatora się posiada, nie należy zapominać, że zanieczyszczony filtr szkodzi zdrowiu, więc nie można oszczędzać na jego wymianie, ani zapominać o systematycznym czyszczeniu. Należy również często usuwać kurz z obudowy i otworów wlotowych i wylotowych klimatyzatora. Ważne jest także utrzymywanie w czystości innych elementów klimatyzatora, takich jak skraplacz i parownik.
Aby mieć pewność, że klimatyzator działa prawidłowo i jest odpowiednio czysty, warto raz w roku wezwać serwisanta.