Klimatyzacja staje się coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem nie tylko w biurach, ale także w domach i mieszkaniach. Na rynku do wyboru mamy kilka rodzajów klimatyzacji. Czym się charakteryzują?

Podstawowe rodzaje klimatyzatorów

Rodzaje klimatyzatorów ze względu na budowę

  • Klimatyzator monoblokowy jest urządzeniem, które składa się z pojedynczej jednostki, wewnątrz której znajdują się wszystkie moduły: parownik, skraplacz, sprężarka i pozostałe. Charakterystyczne dla niego jest odprowadzanie gorącego powietrza poprzez przewód wentylacyjny.
  • Klimatyzator typu split składa się z dwóch jednostek, wewnętrznej w chłodzonym pomieszczeniu i zewnętrznej na zewnątrz budynku. Obie jednostki są ze sobą połączone miedzianymi rurami oraz instalacja elektryczną.
  • Klimatyzatory typu multi-split zbudowane są tak samo jak te typu split, jednak do jednej jednostki zewnętrznej podłącza się dwie lub więcej jednostek wewnętrznych.

Rodzaje klimatyzacji split i multi-split

Klimatyzatory split i multi-split można podzielić ze względu na montaż jednostki wewnętrznej i są to:

  • ścienne ― montowanie na ścianie jest najpopularniejszym rozwiązaniem. Maksymalnie skraca drogę transportowania powietrza między dwiema jednostkami, zazwyczaj jest to tylko grubość dzielącej je ściany.
  • podsufitowe ― montowane na specjalnym stelażu pod sufitem. Dobrze sprawdzają się w wysokich pomieszczeniach (bez podwieszanego sufitu), ponieważ zapewniają wtedy odpowiedni przepływ powietrza.
  • kanałowe ― posiada jedna jednostkę wewnętrzna umieszczoną w osobnym pomieszczeniu, od której odchodzi system kanałów umieszczonych w ścianach i stropach. Gwarantuje to chłodzenie we wszystkich pomieszczeniach, w których zamontowany jest nawiew. Jest to cicha i wygodna opcja.
  • kasetonowe ― instalacja umieszczona jest w suficie podwieszanym między kasetonami a właściwym stropem. Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie.
  • przypodłogowe ― wyglądem nawiązują do obecnie montowanych kaloryferów, co zapewnia swobodę w ich ulokowaniu.

Wybierając klimatyzację warto skorzystać z rad profesjonalnej firmy montującej, ponieważ od rodzaju klimatyzatora zależy nie tylko efekt wizualny, ale również prawidłowa dystrybucja powietrza w pomieszczeniu.