Pompy ciepła wykorzystują energię cieplną z otoczenia. Czerpią ją z gruntu, wody lub powietrza i oddają do wnętrza budynku. Jest to przede wszystkim  technologia grzewcza, która może być wykorzystywana w obiektach  o różnym przeznaczeniu. Dzięki korzystaniu z energii odnawialnej oraz coraz bardziej atrakcyjnych cen  stanowią technologię, która zyskuje coraz więcej zwolenników.

Z czego wynika rosnąca popularność pomp ciepła?

Wykorzystanie funkcji grzewczych pomp ciepła

Pompy ciepła mogą być wykorzystywane do kilku różnych funkcji

Pierwszym zastosowaniem jest ogrzewanie pomieszczeń. Pompy ciepła sprawdzą się doskonale w domach jednorodzinnych jak również w budynkach użyteczności publicznej. Pompy można wykorzystywać głównie do ogrzewania podłogowego lub w niektórych przypadkach do zasilenia  grzejników. Mogą też pełnić funkcje ogrzewania powietrznego a poza funkcją grzewczą mogą również pełnić funkcję klimatyzatorów. Dzięki temu sprawdzą się również latem do schładzania powietrza w zbyt upalne dni.

Pompy sprawdzą się również do ogrzewania ciepłej wody użytkowej . Dzięki nim możemy podnosić temperaturę wody użytkowej oraz wody w basenie.

Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z kominkiem lub kotłem olejowym. Nie należy się obawiać, ze pompy ciepła nie poradzą sobie w ujemnych temperaturach w czasie zimy w Polsce, ponieważ nadają się do zastosowania przy temperaturze nawet do -25 °C oczywiście wtedy korzystają także z dodatkowych grzałek elektrycznych

Pompy ciepła jako ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzewania

Pompy ciepła są technologią łączącą dbanie o środowisko naturalne oraz oszczędne ogrzewanie. Ceny pomp wraz ze wzrostem popularności tej technologii, stają się coraz bardziej atrakcyjne. Dodatkowo istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na zakup urządzenia z programu „Czyste Powietrze”.

Bardzo istotną cechą pomp ciepła jest redukcja kosztów ogrzewania o nawet 70% w ciągu roku.

Energia pozyskiwana w ten sposób jest rozwiązaniem ekologicznym dzięki wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. Korzystanie z pomp ciepła przyczynia się do zmniejszenia produkcji dwutlenku węgla. Pompy nadają się zarówno do nowych budynków, jak i do modernizacji ogrzewania w starych instalacji grzewczych.