Pompy ciepła wykorzystują energię cieplną z otoczenia. Czerpią ją z gruntu, wody lub powietrza i oddają do wnętrza budynku. Jest to przede wszystkim  technologia grzewcza, która może być wykorzystywana w obiektach  o różnym przeznaczeniu. Dzięki korzystaniu z energii odnawialnej oraz coraz bardziej atrakcyjnych cen  stanowią technologię, która zyskuje coraz więcej zwolenników.

Wykorzystanie funkcji grzewczych pomp ciepła

Pompy ciepła mogą być wykorzystywane do kilku różnych funkcji

Pierwszym zastosowaniem jest ogrzewanie pomieszczeń. Pompy ciepła sprawdzą się doskonale w domach jednorodzinnych jak również w budynkach użyteczności publicznej. Pompy można wykorzystywać głównie do ogrzewania podłogowego lub w niektórych przypadkach do zasilenia  grzejników. Mogą też pełnić funkcje ogrzewania powietrznego a poza funkcją grzewczą mogą również pełnić funkcję klimatyzatorów. Dzięki temu sprawdzą się również latem do schładzania powietrza w zbyt upalne dni.

Pompy sprawdzą się również do ogrzewania ciepłej wody użytkowej . Dzięki nim możemy podnosić temperaturę wody użytkowej oraz wody w basenie.

Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z kominkiem lub kotłem olejowym. Nie należy się obawiać, ze pompy ciepła nie poradzą sobie w ujemnych temperaturach w czasie zimy w Polsce, ponieważ nadają się do zastosowania przy temperaturze nawet do -25 °C oczywiście wtedy korzystają także z dodatkowych grzałek elektrycznych

Pompy ciepła jako ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzewania

Pompy ciepła są technologią łączącą dbanie o środowisko naturalne oraz oszczędne ogrzewanie. Ceny pomp wraz ze wzrostem popularności tej technologii, stają się coraz bardziej atrakcyjne. Dodatkowo istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na zakup urządzenia z programu „Czyste Powietrze”.

Bardzo istotną cechą pomp ciepła jest redukcja kosztów ogrzewania o nawet 70% w ciągu roku.

Energia pozyskiwana w ten sposób jest rozwiązaniem ekologicznym dzięki wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. Korzystanie z pomp ciepła przyczynia się do zmniejszenia produkcji dwutlenku węgla. Pompy nadają się zarówno do nowych budynków, jak i do modernizacji ogrzewania w starych instalacji grzewczych.