Nadmierne „uciekanie” ciepłego powietrza z pomieszczania znacząco wpływa na wzrost opłat za rachunki za energię elektryczną w okresie jesienno-zimowym. Co więcej, nieodpowiednia temperatura w domu może negatywnie wpływać na komfort oraz samopoczucie domowników. Sposobem na odzyskanie zwykle bezpowrotnie traconego ciepłego powietrza usuwanego z obiektu jest rekuperacja, polegająca na odzyskiwaniu tej energii. Klucz do zaistnienia tego procesu stanowi rekuperator. Czym on jest?

Zasady działania rekuperatorów

Rekuperator — co to jest?

Można powiedzieć, że rekuperator jest sercem systemu mechanicznej wentylacji. Jego zadanie to usunięcie starego/zużytego powietrza z pomieszczenia i dostarczenie nowego z zewnątrz. Składa się z wymiennika ciepła, który w zależności od typu rekuperatora, może być: krzyżowy, przeciwprądowy, obrotowy lub spiralny. Kolejnymi elementami są dwa wentylatory (nawiewny i wywiewny) – w nowszych urządzeniach typu EC, czyli na prąd stały, zestawy filtrów, opcjonalnie nagrzewnic elektrycznych (wstępnej i/lub wtórnej) oraz systemu sterowania. Urządzenie pozwala na zmniejszenie wydatków związanych z ogrzewaniem, ponieważ zewnętrzne powietrze, nie jest zimne a ogrzane w wymienniku ciepła przez powietrze, które jest usuwane z domu. W ten sposób nie traci się dodatkowej energii elektrycznej. Dodatkowym atutem jest fakt, że  w okresie wiosenno-letnim rekuperator współpracując z gruntowym wymiennikiem ciepła, w pewnym stopniu pozwala na ochłodzenie powietrza.

Jak działa rekuperator?

Powietrzne zewnętrzne zostaje pobrane przez czerpnię (ścienną, terenową lub dachową) do systemu kanałowego, następnie przepływając przez filtr lub filtry zostaje oczyszczone z pyłków, kurzu czy małych owadów kierując się do  wymiennika ciepła, gdzie jest ogrzewane ciepłym powietrzem usuwanym z wnętrza  obiektu, przekazującym jednocześnie swoją energię cieplną. Następnie już uzdatnione powietrze jest nawiewane sieci kanałową do poszczególnych pomieszczeń tzw. czystych (jak salon, sypialnia, gabinet). Zużyte powietrze z kolei jest usuwane z pomieszczeń tzw. brudnych (kuchnia, WC, garderoba) i zostaje usunięte przez kratki wywiewne do sieci kanałowej – dalej przez wymiennik do wyrzutni powietrza i na zewnątrz.

Obecnie rekuperatory mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria np. systemy GWC (gruntowych wymienników ciepła), chłodnice kanałowe, różne systemy filtracyjne (od podstawowych, przez antysmogowe nawet PM1.0, jonizacyjne po antyzapachowe i  antyalergiczne), a także różne systemy sterowania w tym zdalne via Wi-Fi czy BMS.